Dlaczego serwer dedykowany?

Category: Internet 22 0

Serwery dedykowane są proponowane coraz częściej przez firmy, których usługi skupiają się w okół zapewniania przestrzeni dyskowych na strony, portale, sklepy, czy pocztę elektroniczną.

Czym jest serwer dedykowany?

Serwer dedykowany pełni rolę niejako odrębnego komputera pełniącego funkcję serwera, ale przeznaczonego tylko dla jednego, konkretnego użytkownika. Od zwykłego hostingu zwanego często serwerem współdzielonym, różni się tym, że znajdują się na nim usługi należące tylko do jednego klienta.

Przewaga serwerów dedykowanych nad współdzielonymi

Serwery dedykowane są idealnym rozwiązaniem dla użytkowników – w tym osób prywatnych i firm – świadczących usługi internetowe typu poczta elektroniczna, strony www, czy media internetowe w typie radia i telewizji internetowej.

Serwery takie pozwalają bowiem dowolnie konfigurować zainstalowany na nim system oraz gwarantuje także sporą ilość zasobów – większą, niż na serwerach współdzielonych. Chodzi m.in. o ilość miejsca na dane, pamięć operacyjną itd.

Jakie korzyści płyną z użytkowania serwerów dedykowanych?

Przede wszystkim zapewniają one możliwość samodzielnego administrowania zasobami serwera przed jego użytkownika, dzięki czemu może on prowadzić własną działalność właściwie bez żadnych ograniczeń. Samodzielność podejmowania decyzji i ich realizacji bez oczekiwania na pomoc osób trzecich, przyspiesza dostosowanie serwera do konkretnego zadania, któremu ma służyć. Administrator używa tylko takiego oprogramowania, które jest mu potrzebne, co ułatwia rozwój całego przedsięwzięcia.

Related Articles